Fasade
Kaj moramo vedeti pred izvedbo fasade na hiši.
Neizoliran stanovanjski objekt skozi različne dele izgublja velike količine energije. Fasadni obod predstavlja kar 25 - 35 % vse izgubljene energije.
Skozi zunanje zidove in odprtine se izgublja polovica energije, potrebne za ogrevanje stavbe.
Nezadostna toplotna izolacija je vzrok za neudobne, nezdrave in nekvalitetne pogoje bivanja tako pozimi
kot poleti.
Primarna naloga toplotno izolacijskega sistema - fasade, je preprečevanje izmenjave toplote med
zunanjim in notranjim delom stavbe in posledično preprečevanje toplotnih izgub. Zagotavlja dodaten
toplotni upor osnovni konstrukciji, jo ščiti pred vremenskimi vplivi in preprečuje toplotne mostove.
Danes se zavedamo, da neizolirane stavbe pomenijo izredno velik segment porabe energije.
Pri novogradnjah in pri sanacijah je cilj izolirati in izdelati učinkovito ter lepo fasado. V nasprotju z novogradnjo se pri starih objektih srečujemo z obstoječimi dolžinami napuščev, okenskih polic in odprtin, ki nas omejujejo pri debelini fasadnih sistemov. Posebno pozornost je potrebno posvetiti hidroizolaciji in morebitnim težavam s kapilarno vlago.
Funkcija in namen fasadnega sistema

-
toplotna zaščita in manjša poraba
energije
-
vodoodbojnost
-
požarna zaščita
-
estetska funkcija
-
preprečevanje toplotnih mostov
-
toplotna stabilnost v letnem času
-
zmanjševanje termičnih napetosti
-
preprečitev propadanja
gradbenih elementov zaradi
kondenzacije vodne pare
-
izkoriščanje sposobnosti zidu
za akumulacijo toplote in
-
reguliranje temperature v
notranjih prostorih
-
zagotavljanje zdravega in
udobnega bivanja
-
zvočna izolativnost
-
varovanje okolja
-
preprečevanje razvoja mikroorganizmov na notranjih stenah
Sestava fasadnega sistema
Fasadni sistemi Weber
Izolacija fasade
Naloga izolacije fasade je preprečevanje prehajanja toplote in zniževanje porabe energije za ogrevanje pozimi ter zaščita pred zunanjo vročino poleti. Izbiro izolacijskega materiala v prvi vrsti določa vrsta podlage oziroma specifične lastnosti le-te. Pri izbiri med razpoložljivimi fasadnimi izolacijami je poleg toplotne izolativnosti pomembno upoštevati še druge kriterije, kot so požarna odpornost, difuzijska prepustnost, tlačna trdnost, trajnost, občutljivost na navlaževanje itd. Vedno bolj se zavedamo pomena okoljskih kriterijev, kjer upoštevamo količino energije, potrebne za proizvodnjo izolacijskega materiala in možnost njegove reciklaže. Izbor fasadne izolacije v kombinaciji z vrsto podlage v nadaljevanju določa vrsto fasadnega lepila in zaključnih slojev.
Fasadno lepilo
1. Za lepljenje izolacijske plošče
Fasadna lepila zagotavljajo optimalno oprijemljivost med podlago in izolacijskim materialom. Večkrat pa narava podlage, specifične lastnosti objekta in teže zaključnih slojev zatevajo še dodatno mehansko pritrjevanje (sidranje). Lastnosti lepila se razlikujejo glede na vrsto izolacijske plošče in vrsto podlage. Z različnimi dodatki pa spreminjamo lastnosti posameznega lepila.
2. Za izdelavo armirnega sloja
Uporabljena lepila so lahko univerzalno primerna za lepljenje izolacijske plošče in armiranje z vtiskavanjem alkalijsko odporne fasadne mreže. V nekaterih primerih pa se uporabljajo lepila ločeno za lepljenje izolacijske plošče in za izdelavo armirnega sloja. Velikost granulacije peskov in različni dodatki vplivajo na aplikativne lastnosti posameznega lepila, vplivajo na hitrost sušenja (odprti čas), paroprepustnost,...
Armirna mreža
Armirna mreža prenaša napetosti, ki se dogajajo na fasadni površini in preprečuje večje raztezke in skrčke, ki bi povzročili razpoke na fasadni površini in zaključnem sloju. Ker je vtisnjena v cementna fasadna lepila je nujno, da je alkalijsko odporna. Izrednega pomena je pravilna izvedba in vgradnja mrežice na robovih in odprtinah.
Osnovni premaz
Pred nanosom zaključnih slojev je priporočljiva uporaba osnovnega premaza. Osnovni premaz naredi podlago enakomerno vpojno, ustvari vezni most med podlago in zaključnim slojem, njegova obarvanost pa preprečuje prosevanje podlage skozi zaključni sloj.
Zaključni sloj
Pomembnejše informaciji o zaključnih slojih najdete v osnovnem razdelku.
Ali vam je ta članek všeč?{Vaša povratna informacija nam ga bo pomagala izboljšati}
Komentar:
Ste pripravljeni na več neverjetnih idej na temo FASADE in IZOLACIJA? Preverite jih! |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
||
![]() |
KOPALNICE
"Kopalnice in njihov pomen ter uporabnost v stanovanju in hiši se še kar naprej povečuje. Kopalnica je prostor, ki je s časom spremenil svoj namen. " |
KUHINJE
"Kuhinje sodijo med ene najpomembnejše bivalne prostore, z vidika časa in pozornosti, ki ju namenimo pri opremljanju in iskanju idej. " |
OTROŠKE SOBE
"Otroška soba je tisti prostor za katerega si moramo pri načrtovanju ter urejanju vzeti čas. " |
DNEVNE SOBE
"V dnevnih prostorih gostimo prijatelje in goste, zato naj bo takšen prostori po okusu celotne družine saj se bomo v njih le najbolje počutili." |

"Podjetje Rihter d.o.o. je na trgu prisotno že več kot 23 let. S trudom, prizadevnostjo in predanostjo se jim je uspelo prebiti v vrh slovenskih ponudnikov montažnih hiš. "

"Ponujajo vam vrhunske montažne hiše za 520€/m2 z garancijo na konstrukcijsko trajnost objekta, ki znaša 60 let, Vsi materiali so atestirani in EU certificirani. "